23.02.2023

Мер Геннадій Труханов: у Одеси намагаються вкрасти будинок Русова

Одеська міська влада відстоюватиме право одеситів на будинок Русова ‒ знамениту пам'ятку архітектури й містобудування на вулиці Садовій. Про це заявив мер Геннадій Труханов.

Будинок Русова, грудень 2019 року

Будинок Русова, грудень 2019 року

Новий скандал в біографії знаменитої будівлі пов'язаний із сьогоднішнім рішенням Південно-західного апеляційного суду, який підтвердив скасування реєстрації будинку за громадою міста.

За словами міського голови, суд "за три хвилини" став на бік "біглого бізнесмена" (йдеться про Руслана Тарпана, який зараз перебуває в міжнародному розшуку). До повернення пам'ятки в комунальну власність та ремонту і реставрації, що коштувала місту 150 млн. грн., саме його компанії належала більшість приміщень у будинку Русова.

"Сьогоднішнє судове рішення - це фактично узаконення злочину", - впевнений Геннадій Труханов.

Йдеться про будівлю в центрі міста, що була зведена у 1897-1898 рр., а протягом останніх декількох десятиліть своєї історії занепадала й руйнувалася, потерпаючи як через недбальство власників, так і через численні пожежі (в тому числі ‒ зумисні). Наймасштабніша з них, що сталася 2009 року мало не зруйнувала пам'ятку вщент: вогонь знищив дах, частково ‒ міжповерхові перекриття, сходи, опорні конструкції.

Колишній житловий будинок, згідно з рішенням міськвиконкому, було визнано аварійним і непридатним для проживання.

Відновлювати його розпочали в 2018 році – за рахунок бюджетних коштів міста. Було виконано основні роботи з посилення й стабілізації будівлі, вкладено нові плити перекриттів, відновлено тримальні стіни, покрівлю й втрачені фрагменти куполу, елементи декору. Фасад відремонтованого будинку Русова урочисто відкрили наприкінці 2019 року.

В липні 2020-го пам'ятку було внесено до Державного реєстру нерухомого майна як громадську будівлю і зареєстровано за міською громадою Одеси. Саме так ‒ як громадський центр, без розміщення комерційних структур, і планували використовувати будинок Русова (відповідне рішення ухвалила в травні 2021-го сесія Одеської міськради). Однак, здача будівлі в експлуатацію була загальмована - як пояснили в мерії, через судову тяганину, ініційовану тими, "хто вважає себе власниками".

Напередодні, коментуючи нові судові перипетії навколо пам'ятки, мер Геннадій Труханов заявив, що завтра, 24 лютого, в Апеляційному господарському суді "місто знову буде відстоювати наше право на будинок Русова".

"Низка фірм, пов'язаних з Русланом Тарпаном, намагається вкрасти в нас нашу архітектурну перлину, це ті люди, які свого часу її фактично знищили. В той час, як місто за бюджетні кошти врятувало і відновило пам'ятку, ‒ наголосив міський голова. ‒ Наша позиція чітка і прозора: будинок Русова належить одеситам. І поки військові воюють на фронті, мі маємо виборювати наші права на внутрішньому фронті, захищати своє майно. В тому числі ‒ від таких авантюристів-емігрантів. Тим більше, що віднедавна будинок Русова став частиною Всесвітньої історичної спадщини ЮНЕСКО. Цей процес ‒ справжній іспит не лише для судової системи, а й для всього суспільства. Я впевнений, що незважаючи на війну правда переможе, і ми в правовому полі дамо рішучу відсіч рейдерам. Ми його рятували та зберігали для одеситів, отже належати він буде лише одеситам".

Яким був будинок Русова у різні періоди своєї історії, дивіться на сторінках проєкту "Стара Одеса у фотографіях".

Інформагентство «Вікна-Одеса»

Оцифровка пленки
Реклама альбомов 300