19.06.2023

Показники стану води у водоймах півдня значно перевищують встановлені норми, – МОЗ

У водоймах Херсонської, Одеської та Миколаївської областей окремі показники стану води значно перевищують встановлені гігієнічні та санітарні норми.

Про це повідомили сьогодні в Міністерстві охорони здоров'я України.

За даними МОЗ, не відповідають гігієнічним нормам щонайменше 30% відібраних з поверхневих водойм та зон рекреації проб води (185 із 579-ти).

Під найбільшою загрозою наразі – Одещина, де зафіксовані найбільш суттєві та постійні перевищення санітарно-хімічних, мікробіологічних і токсикологічних показників. Серед небезпечних збудників захворювань – сальмонели, ротавірус, яйця та личинки гельмінтів, кишкова паличка.

«За результатами щоденного моніторингу, фахівці фіксують значне мікробне забруднення саме поверхневих водойм, які стосуються Чорного моря, річки та русла Дніпра. Найбільш значні відхилення від показників безпеки згідно з вірусологічними, мікробіологічними та паразитологічними дослідженнями зафіксовано в Одеській області. Центри контролю та профілактики хвороб оперативно інформують органи міського самоврядування про зміну у показниках якості та безпечності води та інформують населення щодо небезпеки та заборони купання. Наразі заборони діють на Одещині, Херсонщині та Миколаївщині», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

На Одещині щоденний моніторинг інфекційної захворюваності, обстеження об’єктів довкілля та хворих з дисфункцією шлунково-кишкового тракту проводить обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Щотижнево проводяться відбір та дослідження проб морської води на наявність збудників паразитарних інфекцій на пляжах в Одеському регіоні.

Крім того, визначено шість додаткових точок вздовж морського узбережжя для щоденного відбору проб води із зон рекреації для дослідження на холеру та холероподібні вібріони, мікробіологічні і санітарно-хімічні, вірусологічні показники, а також для проведення досліджень на наявність нафтопродуктів.

У центрі також проінформували про таке:

– За результатами лабораторних досліджень встановлено, що внаслідок попадання в морську воду великого обсягу прісної води та зменшення її солоності було виявлено перевищення показників – прозорості, розчинного кисню, амонію, нітратів, РН, завислих речовин та заліза.

– По мікробіологічним та вірусологічним показникам були виділені позитивні проби на ротавірус А, астровірус, Salmonella enteritidis та tiphymurium, холероподібні НАГ-вібріон 1 групи по Хейбергу (вони не є збудниками холери, але викликають захворювання на гострі кишкові інфекції), алгенолітикус та парагемолітикус.

– Паразитарні досліджень проб морської води з пляжів м.Одеси показали наявність яєць та личинок гельмінтів як людей, так і тварин (гострики, волосоголовці, собачі аскариди), та ооцист криптоспорідій.

– Забруднення об’єктів довкілля сприяє розмноженню вібріофлори та поширенню захворювань.

– Деякі морські тварини (приміром, краби та креветки) можуть бути як джерелами вібріонів, так й резервуарами для них. Вживання в їжу таких морепродуктів призводить до гострих кишкових інфекцій.

– На сьогодні купання на пляжах заборонено, як через мінно-вибухову небезпеку, так і через ризик виникнення інфекційних хвороб.

– Руйнування Каховської ГЕС спричинило підтоплення кладовищ, скотомогильників, складів ядохімікатів, вигрібних ям, звалищ тощо та несе реальну загрозу потрапляння у Чорне море збудників особливо небезпечних інфекційних хвороб та токсичних речовин.

– Існує реальна загроза здоров'ю населення, особлива небезпека загрожує дітям та літнім людям. Заборонено купання в морі, вилов риби та морепродуктів у всіх відкритих водоймах.

– Під суворою забороною також вилов риби на постраждалих територіях та збір мертвої риби у місцях масового мору. Ця риба може містити збудники інфекційних хвороб, паразитів чи небезпечні хімічні речовини. Жоден із способів приготування не може зробити таку рибу безпечною.

Нагадаємо, в попередні дні було зафіксовано, як з Дніпра у Чорне море стрімкою течією виносить сміття, уламки меблів, човни, будівельні конструкції і навіть будинки, автомобілі, діжки з мастилами, холодильники, плавучі острівці з рослин, відірвані від суші тощо. Крім того, через повінь, яку спричинили російські окупанти позривало мінно-вибухові загородження, що їх агресори облаштовували на лівому, тимчасово окупованому березі Дніпра. Наразі велика кількість мін дрейфує у воді, вони не такі помітні, як морські міни, і дуже небезпечні. Отже загроза мінної небезпеки залишається високою, особливо після штормової негоди.

Згідно з рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, пляжі закрито, купатись суворо заборонено.

Інформагентство «Вікна-Одеса»

Реклама альбомов 300
Оцифровка пленки