23.07.2022
Українське зерно й російські ракети: удар по Одеському порту
Внаслідок сьогоднішньої ракетної атаки російських агресорів по Одеському порту є поранені, пошкоджено інфраструктуру. Про це повідомив начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко.
«Після цього удару весь світ має побачити, що таке Росія. Це країна-терорист, з якою неможливо домовитись ні про що, а всі угоди з ними не варті навіть паперу, на якому вони написані», – зазначив Максим Марченко.
За інформацією Оперативного командування «Південь», ворог скористався крилатими ракетами «Калібр». Дві з них було збито силами Протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти портової інфраструктури.
Як наголосила очільниця координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк, «очевидно, що ціллю ворога був саме Одеський морський торговий порт; чотири ракети типу «Калібр» були спрямовані саме в цьому напрямку».
Вона уточнила, що значних руйнувань російським терористам досягнути не вдалось, зафіксовано влучання в насосну станцію. Пожежу, що виникла на місці події, оперативно ліквідували рятувальники. Ударною хвилею пошкодило будинки навколо підприємства.
«Вияв уваги» агресорів саме до порту пояснюється очевидним фактом – наявністю тут зерна, призначеного для експорту.
Напередодні, 22 липня, Україна, Туреччина та ООН підписали в Стамбулі угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
Вчора ж Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю подію, висловив сподівання, що тепер вдасться розблокувати українські порти: «Близько 20 мільйонів тонн торішнього врожаю зернових підуть на експорт. Цьогорічний урожай – а його вже збирають – також можна буде реалізувати. Це доходи фермерів, усього аграрного сектору та державного бюджету. Це робочі місця.
У нас зараз вже в наявності зерна приблизно на 10 мільярдів доларів. Є шанс знизити гостроту продовольчої кризи, яку спровокувала Росія. Є шанс не допустити глобальної катастрофи – голоду, який міг призвести до політичного хаосу в багатьох країнах світу, зокрема в країнах, які нам допомагають. І це – чергова демонстрація того, що Україна здатна вистояти в цій війні».
В українському Міністерстві аграрної політики України повідомили сьогодні, що на перші відправлення очікували вже «завтра-післязавтра».
Однак, не минуло й доби після підписання угод в Стамбулі, як було вчинено ракетну атаку на Одеський порт. Речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат підтвердив, що росіяни завдали удару саме по тій частині портової інфраструктури, де зберігалося збіжжя. «В контексті того, що відбувається сьогодні з українським зерном, було завдано удар саме там, де зерно. Тому бачимо, чого вартують ті домовленості з країною-терористом», – зазначив він.
А Володимир Зеленський на сьогоднішній зустрічі з делегацією Палати представників Конгресу США, проінформувавши гостей про велику кількість ракетних ударів, вчинених росіянами лише протягом доби по України (в тому числі – по Одесі), заявив: «Це свідчить лише про одне: хоч би що говорила й обіцяла Росія, вона знаходитиме шляхи, як це не виконувати. Геополітично, зброєю, криваво або ні, але в неї є декілька векторів, як вона завжди діє».
Глава держави акцентував, що саме тому Україна не може бути країною, де є «заморожена» війна. За його словами, «для нашої держави вкрай необхідно мати змогу робити відповідні кроки з деокупації українських територій».
Між тим міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив сьогодні, що технічна підготовка до запуску експорту аграрної продукції з наших портів триває.
«Ми не довіряємо Росії, але довіряємо своїм партнерам та союзникам, саме тому Ініціатива про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів була підписана з ООН та Туреччиною, а не з Росією, – пояснив очільник відомства. – Цей документ не був жестом «доброї волі», але результатом роботи Збройних сил України, які звільнили острів Зміїний. Що у свою чергу стало можливим завдяки підтримці наших союзників, які надають нам сучасну та ефективну зброю для захисту берегової лінії. Документ було підписано на українських умовах – жодних росіян у територіальних водах України, жодних поступок щодо санкцій».
Олександр Кубраков підкреслив, що за час повномасштабного воєнного вторгнення російських терористів в Україну наочно продемонстрована мета агресорів – зруйнувати інфраструктуру, знищити економіку, тим самим – послабивши армію. «Ракетні удари по об’єктах інфраструктури стали другою, а інколи навіть першою ціллю ворога. Щодня десятки ракет спрямовуються на залізницю, мости, нафтосховища, порти. Це не зупиняє нашу роботу і наш спротив».
Сьогодні ж Адміністрація морських портів України повідомила, що «у зв’язку з підписанням 22 липня 2022 року Ініциативи щодо експорту зерна та пов’язаних харчових продуктів морським шляхом, здійснюється відповідна підготовка портів Одеса, Чорноморськ та Південий до відновлення роботи».
«Захід і вихід суден до вказаних морських портів здійснюватиметься шляхом формування каравану, який буде супроводжуватись судном лідирування», – уточнили в АМПУ, запропонувавши судновласникам подавати заявки.
Тим часом «обурливим» удар Росії по Одесі назвала посол США в Україні Бріджит Брінк. «Росія завдає удару по портовому місту Одеса менш ніж через 24 години після підписання угоди про дозвіл на експорт сільськогосподарської продукції. Кремль продовжує використовувати їжу як зброю. Росія повинна бути притягнута до відповідальності», – написала американська дипломатка у Twitter.
Жозеп Боррель, верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики, заявив, що «удар по цілі, вирішальній для експорту зерна, через день після підписання Стамбульських угод є особливо осудним і знову демонструє повну зневагу Росії до міжнародного права та зобов'язань».
Не стала несподіванкою і реакція ООН: генеральний секретар цієї організації Антоніу Гутерріш висловив традиційне «засудження» (цього разу – «беззастережне») атаки росіян на Одеський порт.
А речник ООН Фархан Хак заявив: «Повне виконання Російською Федерацією, Україною та Туреччиною угоди щодо експорту зерна є обов’язковим».
Однак, як змусити Росію до виконання зобов’язань, які вона на себе взяла, в Організації об’єднаних націй на уточнили.
Що ж до самої РФ, то «вишенькою на торті» в низці численних міжнародних реакцій стало повідомлення від міністра оборони Туреччина Хулусі Акара. Він проінформував: російські представники заявили Анкарі, що Москва нібито «не має ніякого відношення до ракетних ударів по порту Одеси», і що, за словами росіян, «вони вивчають це питання дуже уважно і докладно».
Додамо: крилаті ракети «Калібр», використані для атаки на Одеський порт, окрім Росії, є на озброєнні лише Китаю та Індії. Тож як прокоментувати чергове «нас там нєт» від росіян, окрім як звичною українською формулою «які ж вони кончені», – питання, що відповіді не потребує.
Відео: Головне управління ДСНС в Одеські області.
Відео: ОК «Південь».