11.07.2022
Острів Зміїний: історія звільнення (відео)
Сьогодні Оперативне командування «Південь» оприлюднило хронологію та деталі потужної військової операції зі звільнення від російських окупантів українського острова Зміїний.
Нагадаємо: окупація острова тривала 126 днів. І саме тут, на цьому клаптику України, на самому початку повномасштабного вторгнення росіяни почули вікопомне напучування про маршрут, за яким мають йти російські військові кораблі (та й вся країна-терорист разом із ними).
Про те, що окупанти змушені були втікати з острова, який намагалися перетворити на плацдарм контролю за північно-західною частиною Чорного моря та нападу на українських південь (зокрема, на Одесу),
7 липня українські спепризначенці провели зачистку Зміїного і
Про те, що передувало звільненню українського острова від російських окупантів, – в повідомленні ОК «Південь»:
– Активізація противника та нарощування бойового складу гарнізону на о. Зміїний, створення системи протиповітряної оборони та вогневого ураження із застосуванням реактивних систем залпового вогню були спрямовані на забезпечення контролю над морем і небом в районі північно-західної частини Чорного моря.
Так само методично і планово, як окупанти облаштовували свій гарнізон, Сили оборони об’єднанням своїх потужностей протидіяли цьому.
– Операція тривала понад два місяці. Це був цілий комплекс і каскад управлінських рішень, розрахунків сил та засобів, забору даних обстановки та застосування різнорідного озброєння і обладнання, вирахування тактики та стратегії ворога, вибудовування власних, більш ефективних, доцільних, часто нестандартних.
– До участі було залучено угруповання різнорідних сил ВМС, ескадрилья Байрактарів, Повітряні сили, ракетні війська і артилерія, підрозділи Держприкордонслужби, СБУ та розвідки, також інші підрозділи зі складу оперативно-стратегічного угруповання військ "Олександрія".
– В операції було кілька етапів. По-перше, це обрізання шляхів логістичного забезпечення, коли уражався корабельно-катерний склад, судна забезпечення і техніка, якою ворог намагався облаштовувати гарнізон.
– На цьому етапі влучною роботою БПЛА «Байрактар» і з застосуванням партнерської збройної допомоги і вітчизняних технологій було уражено 4 швидкохідних патрульних катери типу «Раптор», швидкісний десантний катер на повітряному каверні типу «Серна», суттєві пошкодження отримав фрегат «Адмірал Ессен», а новий сучасний буксир «Спасатель Василий Бех» переведений у підводний флот.
– Тим не менш, за розвідданими, на острів було доправлено близько трьох десятків одиниць техніки: ЗРК «Тор-М2» та ТЗМ до нього, 4 ЗГРК «Панцирь-С1», 2 РСЗВ «Град» та «Торнадо-Г», 1 ББМ, 3 військові автомобілі, 2 дизель-генератори і ще близько півтора десятки об'єктів ретельно замаскованих сіткою.
– Після потоплення флагмана ворожого Чорноморського флоту – ракетного крейсера «Москва», що своєю протиповітряною обороною забезпечувала прикриття корабельного угруповання в морі, окупанти вирішили створити собі з острова, так би мовити, стаціонарний крейсер.
Але виважене й ретельне вивчення ситуації, потужне планування та підготовка до найактивнішого етапу дали свій результат.
– Раптово і влучно було уражено командний пункт, засоби перешкод та розвідки, які окупаційні війська розташували на вкрадених бурових установках в Одеському газоконденсатному родовищі. Крім самих втрат, це справило ще й переконливе враження на ворога щодо відчайдушності та справжніх потужностей Сил оборони півдня України.
– В умовах нанесення противником авіаційних, ракетних ударів, радіоелектронного подавлення, обмеженого маневру своїх артилерійських вогневих засобів мета операції була досягнута, шляхом постійного вогневого впливу, порушення логістичного забезпечення між материковою частиною і гарнізоном противника на острові, яке здійснювалося морським шляхом, деморалізацією особового складу противника.
– Противник залишив о. Зміїний, знищивши вогневі засоби, які не були уражені. Всього підтверджено знищення:
3 ЗГРК «Панцирь-С1»,
1 ЗРК «Тор-М2» та ТЗМ до нього,
1 РЛС «Мис»,
1 РСЗВ «Торнадо-Г»,
1 РСЗВ «Град»,
1 система РЕБ,
1 маломірний катер,
2 ББМ,
8 одиниць автотехніки,
1 склад боєприпасів.
– Загальні ж втрати російських окупаційних військ в ході острівної епопеї склали понад 900 млн. доларів.
Відео: Оперативне командування «Південь».