18.07.2023

Кілька хвиль безпілотників і шість «Калібрів»: нічна атака росіян на український південь

Минулої ночі російські терористи здійснили масовану атаку дронами та ракетами по Україні. На український південь ворог, намагаючись виявити і виснажити сили ППО, спершу спрямував кілька хвиль ударних безпілотників.

За інформацією командування Повітряних сил ЗСУ, загалом в нічній атаці противник використав 36 БпЛА типу «Shahed». Потому з акваторії Чорного моря було випущено шість крилатих ракет «Калібр». Пуски «Калібрів» здійснювались, імовірно, з російського фрегата «Адмірал Ессен», «шахедів» – з району полігону Чауда (тимчасово окупований Крим).

Українські захисники знищили усі шість «Калібрів», 31 ворожий ударний дрон «Shahed-136/131» та один розвідувальний БпЛА.

Крилаті ракети та переважну більшість дронів-камікадзе ліквідовано на півдні (21 ‒ на підльоті з моря на Одещині, чотири ‒ в небі над Миколаївщиною), решту ударних БпЛА уражено в Донецькій, Харківській та Дніпропетровській областях.

Як повідомили в Оперативному командуванні «Південь», на жаль, уламками збитих ракет та вибуховою хвилею в Одесі було пошкоджено об'єкти портової інфраструктури, кілька приватних домоволодінь. У власному будинку поранення отримав 74-літній чоловік, він ушпиталений. А в Миколаєві після влучання в об'єкт промисловості сталася пожежа, оперативно приборкана рятувальниками. Тут обійшлося без постраждалих.

Очільниця координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк уточнила, що ушкодження, спричинені російською атакою, на роботу Одеського порту критичного впливу не мали, «порт працює повноцінно».

Наразі наслідки чергової атаки російських окупантів фіксують правоохоронці. За процесуального керівництва Одеської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Тим часом в офісі Президента України нічну атаку росіян на Одесу та Миколаїв напряму пов'язують із спробами Росії зруйнувати Зернову угоду, зупинити експорт української агропродукції, спровокувати голод в окремих країнах та хвилі біженців до Європи, таким чином послабивши Захід. «Це ще один доказ того, що країна-терорист хоче поставити під загрозу життя 400 млн людей у різних країнах, які залежать від українського продовольчого експорту», ‒ вважає керівник ОП Андрій Єрмак.

Напередодні Росія заявила про припинення дії Зернової угоди, яка проіснувала майже рік.

Нагадаємо: 22 липня 2022 року в Стамбулі за пропозиції ООН Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний». Зі свого боку угоду із ООН та Туреччиною як гарантами «Зернової ініціативи» уклала російська сторона. Україна жодних паперів с росіянами не підписувала.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси (Одеський, Чорноморський, Південний), які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, що знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

Загалом з 1 серпня 2022 року, коли по Зерновому коридору вийшло перше судно, до 45 країн світу експортовано 33 млн тонн продукції українських аграріїв. Однак, як раніше неодноразово наголошувалося, процес було загальмовано, а потому ‒ фактично заблоковано ‒ через дії росіян, які практично весь час намагалися зірвати реалізацію Ініціативи, перешкоджаючи судноплавству та вільному доступу продовольства на світові ринки.

Напередодні, 17 липня, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану і генсеку ООН Гутеррішу з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі. Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден, впевнений очільник держави.

«Африка має право на стабільність. Азія має право на стабільність. Європа має право на стабільність. А отже, ми всі повинні дбати про безпеку – про захист від російського божевілля. Українське продовольство – це базова безпека для майже 400 мільйонів людей.

Результати нашої Чорноморської зернової ініціативи красномовні: майже 33 мільйони тонн агропродукції були експортовані до 45 держав світу. 60% обсягів пішли в країни Африки та Азії, зокрема Алжир, Туніс, Лівія, Єгипет, Кенія, Ефіопія, Сомалі, Судан… Також пішли і в Китай, і в Індію, і в Бангладеш, в Індонезію, Пакистан, Ірак, Ліван, Ємен. Дуже важливо – наш продовольчий експорт дозволяє рятувати життя в таких країнах, як Ємен і Сомалі, різних людей, різної релігії, різного етнічного походження. Але вони всі однаково мають право на життя! І це право світ повинен захищати», ‒ заявив Президент України.

Фото ОК «Південь» та Одеської обласної прокуратури.

Інформагентство «Вікна-Одеса»

Реклама альбомов 300
Оцифровка пленки