11.07.2023

Росія продовжує блокувати Зернову ініціативу

З початку липня з українських чорноморських портів вийшло лише шість суден. Сукупно на них було завантажено тільки 215 тис. тонн агропродукції.

Зараз у порту Одеси завершується завантаження 85 тис. тонн зерна для Єгипту. Це останні два балкери, які очікували на вантаж.

Також флоту під завантаження вже немає у порту Чорноморська. Останні судна з агропродукцією було відправлено минулого тижня до Китаю та Тунісу.

Понад два місяці не працює порт «Південний». Причина в тому, що росіяни, представлені у Спільному координаційному центрі, котрий займається інспекціями флоту, «викреслюють» усі судна, які прямують до Південного.

Про це повідомило сьогодні міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури

У відомстві наголошують, що з 26 червня росіяни відмовляються проводити інспекції суден, котрі прямують до українських портів під завантаження. 29 суден, які мали б доставити понад 1,4 млн. тонн агропродукції для країн Азії та Африки, наразі заблоковано в територіальних водах Туреччини.

Раніше, в період з 1 червня по 10 липня, із запланованих 150 інспекцій суден (як вхідного, так і вихідного флоту) відбулось лише 70 – через відмову росіян проводити перевірки. Наступна інспекція запланована на 14 липня. Зараз в зоні інспектування залишився лише вхідний флот.

«Українська агропродукція займає значне місце в продовольчій безпеці світу. Повна зупинка експорту українського зерна морем призведе до зростання цін на продовольство і поглибить кризу в бідних країнах. Це розуміє світ, це розуміють наші партнери. Останні кілька місяців Зерновий коридор практично не працює. Наразі ми спільно з партнерами докладаємо максимум зусиль, щоб українське зерно надходило на ринки в необхідному для світу обсязі. Ми завжди виконували і готові надалі виконувати ті зобов’язання, які брали на себе, коли підписували Зернову угоду. Також закликаємо світ дотримуватися міжнародного морського права і забезпечити вільне торговельне судноплавство», – зазначив Олександр Кубраков, віце-прем’єр міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.

Нагадаємо: 22 липня 2022 року в Стамбулі за пропозиції ООН Україна, Туреччина та Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний». Зі свого боку угоду із ООН та Туреччиною як гарантами «Зернової ініціативи» підписала російська сторона.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси (Одеський, Чорноморський, Південний), які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, що знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

Загалом з 1 серпня 2022 року, коли по Зерновому коридору вийшло перше судно, до 45 країн світу експортовано понад 33 млн тонн продукції українських аграріїв.

18 березня 2023-го у Міністерстві інфраструктури повідомили, що дію документу подовжено ще на 120 днів. Однак, як раніше неодноразово наголошувалося, процес було загальмовано, а потому ‒ фактично заблоковано ‒ через дії росіян, які намагаються зірвати реалізацію Ініціативи, перешкоджають судноплавству та вільному доступу продовольства на світові ринки.

Додамо: сьогодні вночі російські терористи вчинили чергову атаку дронів по Одещині. Ціллю була портова інфраструктура та місця зберігання зерна.

Інформагентство «Вікна-Одеса»

Реклама альбомов 300
Оцифровка пленки