15.01.2024

«Жирна» ціль: над Азовським морем збито два важливі ворожі літаки

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний офіційно підтвердив, що військові Повітряних сил ЗСУ знищили над Азовським морем російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та повітряний пункт управління Іл-22.

«Воїни Повітряних сил Збройних Сил України знищили ворожий літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та повітряний пункт управління противника Іл-22», – написав генерал Залужний, подякувавши українським військовим «за чудово сплановану та проведену операцію в Приазов’ї».

А командувач Повітряних сил Микола Олещук емоційно прокоментував новину таким чином: «Ну що, друзі, нині Азовське море чисте, як ніколи! Готуємось до пляжного сезону на його узбережжі! Дякую усім, хто планував, організовував і брав безпосередню участь в операції із знищення літаків окупантів! На палубі авіаносця «Москва» вже точно бракує місця. Продовжуємо рубрику «Вечного полета, братья». Далі буде».

✔️A-50 – літак далекого радіолокаційного виявлення та управління, його надзвичайно важлива роль полягає у створенні розпізнаної повітряної картини і забезпеченні координації винищувачів.

Експлуатація дослідних зразків почалася 1985-го, а на озброєння радянської армії літак був прийнятий 1988 року. Літак обладнаний радіотехнічним комплексом «Шмель», з яким на борту працюють 10-11 операторів: командир, старший штурман наведення, два штурмани наведення, старший оператор супроводу, два оператори супроводу, а також бортінженери РТК, РЛС та засобів зв’язку. Разом з ними на борту перебувають п'ять членів льотного екіпажу, пише «Лівий берег».

Літак здатен проводити розвідку, повітряних, наземних та надводних цілей. За допомогою оптико-електронних бортових систем може виявляти факели балістичних ракет на відстані до 800 кілометрів, а радіолокаційна станція здатна знаходити та супроводжувати літаки та крилаті ракети на відстанях до 700 кілометрів. Цілі по типу пускових установок протиповітряної оборони, балістичних ракет – на відстані до 400 кілометрів, а скупчення бронетехніки – до 450.

✔️Іл-22М11 – повітряний командний пункт, оснащений літаковим вузлом ретрансляції «Сокіл». Екіпаж – п'ять осіб (два пілоти, штурман-бомбардир, стрілець-радист, кормовий стрілець).

Росія оперувала 12 літаками Іл-22М, які активно використовуються як для управління повітряним рухом, так і для радіорелейного зв'язку.

Один літак Іл-22М 24 червня 2023 року збили сили протиповітряної оборони так званої ПВК «Вагнер».

✔️А-50, про який йдеться в повідомленні, зник з радарів і припинив відповідати на запити російської тактичної авіації напередодні ввечері. Пізніше пілот російського Су-30 виявив «займання та падіння невстановленого повітряного судна», написало видання «РБК-Україна».

У лютому 2023 року повідомлялося про пошкодження вибухами російського військового літака-розвідника А-50 на аеродромі «Мачулищі» в Білорусі, нагадує Радіо Свобода. У розвідці Великої Британії тоді заявили, що втрата A-50 була б серйозною для Росії, оскільки він має вирішальне значення для російських повітряних операцій. У британській розвідці припустили, що у Росії, ймовірно, залишилось в експлуатації шість робочих А-50.

✔️Вчора ж медіа також повідомили про ймовірне перехоплення розмови пілота Іл-22М, який запросив у диспетчера екстрену посадку в аеропорту Анапи (Краснодарський край Росії).

«Схоже, Іл-22 таки дотягнув до Анапи. Живучий гад, – написав сьогодні на своїй ФБ-сторінці речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, опублікувавши фото пошкодженого літака. – Але, як бачите, корито «восстановлению не подлежит». Тому, як не крути, ціль знищена, реанімація не допоможе! Літак горів, серед екіпажу є поранені, сподіваюсь і 200-ті!

Літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 був і є пріоритетною ціллю для нас. І до сьогоднішнього дня знищення цього борта здавалось непосильним завданням для Повітряних сил. А тут ще й Іл-22 (повітряний командний пункт) попав під роздачу!

Одразу дві «жирні» цілі за один раз!»

✔️Стосовно нинішніх подій речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що у Кремля немає інформації про збиття ЗСУ російських літаків. Пропагандисти ж почали активно поширювати тезу про «дружній вогонь» від російського ж таки ППО.

✔️Між тим, вважають військові оглядачі, «інцидент» з літаками А-50 та Іл-22М над Азовським морем – це «аналог знищення крейсера «Москва» за ступенем комплексної шкоди». Про це, зокрема, пише експерт Олексій Копитько:

– Сейчас в России принимают отчаянные меры, чтобы понизить значимость случившегося. Но лишь подтверждают, что произошло нечто действительно болезненное.

Роспаблики активно разгоняют сигнал: «инцидент», в результате которого уникальный дорогостоящий самолет дальней разведки был сбит, а летающий командный пункт как минимум подбит, возник вследствие «дружественного огня».

Используется характерная для российской пропаганды риторика. «Не сработала система распознавания свой-чужой» – это прямой аналог «несанкционированного схода авиабоеприпаса» в Воронежской области. Словно боеприпас обладает свободой воли – сам решил, сам сошел, снес полсела.

Это делается, чтобы на упреждение снять ответственность и не искать виновников. Техника подвела, дело житейское.

Версия о «дружественном огне» вброшена как меньшее зло.

Кремль не может позволить, чтобы у россиян возникли мысли о способности Украины сбивать дефицитные самолеты в глубоком тылу. Потому что это окажет сильное деморализующее воздействие, особенно – на группировку оккупационных войск в Херсонской и Запорожской областях. Технический сбой, как и раздолбайство военных – это органичное для РФ объяснение.

Беда для Кремля в том, что указанные самолеты слишком уж специфические и летали максимально предсказуемо. Поэтому сами россияне в комментариях задают вопрос – это что ж такое должно было случиться, чтобы эти самолеты внезапно перестали узнавать? Причем два сразу.

Вбросив это версию, росвласть породила косвенный урон – напомнила всем, какую опасность росармия представляет для гражданского населения России и для себя самой.

Эпизоды в Воронежской области и Белгороде, упавшие в разных регионах РФ ракеты вкупе с вчерашним «инцидентом» показывают: росавиация бомбит, что попало, а росПВО беспорядочно палит во все стороны.

Ключевой момент – в ущербе для боевого потенциала российских войск. Самолетов дальней радиолокационной разведки в РФ осталось 7 или 8 штук. Их техническое состояние неизвестно (один из таких самолетов в прошлом году был поврежден в Беларуси и спешно эвакуирован в РФ). Производить такие самолеты РФ не в состоянии. Также вопрос, способны ли их ремонтировать. Если хотя бы пара неисправна, то для масштабов РФ это проблема.

Роспропаганда уже пытается балансировать, массово вбрасывает сообщения о потерях украинской авиации, обвале фронта и т.д. Но в инфополе уже живет своей жизнью неприятный для Кремля месседж: у РФ нет запаса прочности по критически важным технологиям, вследствие нападения на Украину армия РФ несет невосполнимые потери дефицитной техники. Утрату которой будут компенсировать пушечным мясом.

Вполне вероятно, что для переключения внимания людей власти РФ потребуют от военных срочно организовать какую-то «победу», «взять» какое-то село. Что приведет к ещё большему росту потерь российских войск.

✔️За останніми даними Генерального штабу Збройних Сил України, Росія від початку повномасштабного вторгнення втратила 329 літаків.

Інформагентство «Вікна-Одеса»

ОДУВС
Реклама альбомов 300
Оцифровка пленки