23.07.2021 | Экономика

Незадекларована праця: порушення прав і трудова експлуатація

Відсутність гарантій у трудових відносинах — це невпевненість у завтрашньому дні, соціальна беззахисність та трудова експлуатаці, попереджає Головне управління Держпраці в Одеській області.

Неформальна економіка і незадекларована праця сприяють створенню і існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які у повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

Використання незадекларованої праці для роботодавця — це додаткові витрати часу та ресурсів на навчання працівників — досвідчені спеціалісти відмовлятимуться працювати на таких умовах або швидко знайдуть краще місце; проблеми з отриманням банківських кредитів та інвестицій; закритий вихід на нові ринки країн ЄС, Канади і ще кілька десятків країн, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю; у разі перевірки інспекції праці — істотні штрафи за порушення трудового законодавства.

Неформальна економіка і незадекларована праця обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, сприяють ухиленню від сплати податків, зменшують надходження до державного і місцевих бюджетів.

Працювати за трудовим договором — вигідно! Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки й лікарняні. Вам допоможуть у разі нещасного випадку на роботі, дадуть пільги, якщо в сім’ї є малолітні діти. Всього цього позбавлені незадекларовані працівники.

Які права мають задекларовані працівники?

З моменту підписання трудового договору людина — найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.

Працівники мають право на безпечні та здорові умови праці.

Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

Якщо ж умови праці шкідливі, людина отримує додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

Роботодавець не може змусити працівників виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. То ж, якщо людина не згодна з тим, що вам кажуть робити, можна відмовитися.

За трудовим договором робітник має право на щорічні оплачувані відпустки.

Станом на січень 2021 року, мінімальна тривалість такої відпустки − 24 календарних дні за робочий рік. Якщо працівникові менше 18 років, він може відпочивати 31 день.

Крім основної відпустки, дозволено оплачувані навчальні та творчі відпустки (для написання дисертації чи підручника, для участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях). Стали донором крові? Відпочиньте наступного дня або додайте цей день до щорічної відпустки. Зарплата при цьому зберігається.

Робітник може взяти відпустку за власний рахунок у разі весілля, народження дитини, похорон, для догляду за хворими родичами.

Також передбачені додаткові відпустки для працівників з дітьми, учасників бойових дій та чорнобильців.

Працюючи офіційно, людина може поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії.

Якщо людина працює неофіційно, то можливість підвищувати кваліфікацію, отримувати оплачувані та неоплачувані відпустки, відпустки по догляду за дитиною — все це надається за розсудом роботодавця. Тобто, може бути, а може й ні.

Закон забороняє працювати більше 40 годин на тиждень. Якщо людина працює у шкідливих умовах або їй менше 18 років, її робочий тиждень ще менше — 36 годин.

При п’ятиденному робочому тижні можна відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, робочий день має тривати до 7 годин.

Не можна змусити працювати у надурочні години чи вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна приємна перевага задекларованої праці — скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.

Якщо людина працює неоформленою, то роботодавець нормує її робочий час на власний розсуд.

Регулярна заробітна плата не нижче мінімальної — до цього вже звикли люди, які працюють офіційно.

Місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної (у 2021 році — 6000 грн).

Робота з ранку до ночі? За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі. За роботу на свято можна взяти день відпочинку.

Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Працівник повинен отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні.

У випадку незадекларованої праці заробітна плата нараховується на розсуд роботодавця.

Штрафують за запізнення чи неефективну роботу? Задекларована праця захищає від зловживань з боку роботодавця. За порушення трудової дисципліни закон передбачає лише два покарання: догану або звільнення.

Матеріальна відповідальність стягується в разі суттєвої шкоди внаслідок протиправних дій або бездіяльності. А відрахування не можуть перевищувати 20% зарплати.

За неофіційного оформлення поширено неконтрольовану систему штрафів за запізнення, неефективне виконання обов’язків та ін.

Незадекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо у працівника є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці.

За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це його гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо людина незадекларована, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.

Працівники, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті.

Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників та примушення їх до роботи на умовах роботодавця.

Погоджуєтеся працювати без трудового договору? Не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку. І не сподівайтеся на гідну пенсію у старості.

Відсутність гарантій у трудових відносинах — погані умови праці, штрафи, відсутність впевненості у завтрашньому дні та соціального захисту, і зрештою, трудова експлуатація.

Сергій БАЙДЮК, начальник Головного управління Держпраці в Одеській області.

ПОТЕРИ
Оцифровка пленки
Реклама альбомов 300