Одесити — Праведники народів світу

Більше про людей Одеси дивіться тут.


За матеріалами інституту Яд Вашем в Єрусалимі

За час Холокосту (Шоа, Катастрофи європейського єврейства) нацисти тотально винищували євреїв у Німеччині та на всіх окупованих територіях. Зокрема, в Одесі було вбито біля 100 тисяч євреїв. У всіх країнах знаходились чесні сміливі люди, котрі, ризикуючи власною свободою та життям, рятували євреїв, допомагали їм вижити. Це люди різних національностей, віросповідань, професій, але їх об'єднували співчутливість та мужність. На жаль, таких людей було дуже небагато.

Інститут Яд Вашем в Єрусалимі розшукує таких героїв, аби від імені Держави Ізраїль та всього єврейського народу висловити їм вдячність. Такі люди вшановуються званням Праведників народів світу. Вони отримають медаль та Почесну грамоту, а їх імена увічнюють в Яд Вашем на Горі Пам'яті в Єрусалимі.

Всього станом на 2022 рік Праведниками було визнано 28 217 громадян різних країн світу, з них в Одесі — 67. Така невелика кількість одеситів серед Праведників народів світу багато в чому зумовлена тим, що до кінця 1980-х років в тодішньому СРСР робота з їх встановлення була неможлива через політичні причини й розпочалася лише під кінець перебудови.


Авдєєнко Валентин
Родина Авдєєнко (Сергій, його дружина Тетяна, сини Валентин та Ігор) передала Мінні Ярмолінській, Цілі Ашкеназі та Анастасії Ашкеназі документи своїх померлих родичів, завдяки яким вони уникали арешту, а перед визволенням кілька тижнів ховали у своїй квартирі.
Визнані Праведниками народів світу 24.03.1996.

Авдєєнко Сергій
Родина Авдєєнко (Сергій, його дружина Тетяна, сини Валентин та Ігор) передала Мінні Ярмолінській, Цілі Ашкеназі та Анастасії Ашкеназі документи своїх померлих родичів, завдяки яким вони уникали арешту, а перед визволенням кілька тижнів ховали у своїй квартирі.
Визнані Праведниками народів світу 24.03.1996.

Александрова (Масленнікова) Лідія
Родина Масленникових (Микола, його дружина Марія та дочка Лідія) ховали у себе в квартирі Іллю Шварца, чоловіка сестри Марії, до звільнення.
Микола, Марія та Лідія визнані Праведниками народів світу 13.09.1998.

Багдасарян Перуза

Багдасарян Перуза

Багдасарян Перуза
Переховувала дітей своїх сусідів Іосифа й Рівки Хасіних на горищі, а заарештованим Іосифу та Рівці носила їжу в тюрму. Завдяки Перузі Багдасарян родина Хасіних вижила.
Визнана Праведницею народів світу 20.08.2013.

Балебина Клавдия

Балебина Клавдия

Балебіна Клавдія
Переховувала у себе в комірчині весь час окупації, аж до звільнення Одеси свою подругу Блюму Шварцман із сином Леонідом.
Визнана Праведницею народів світу 01.01.1998.

Боровская Макрина

Боровская Макрина

Боровська Мокрина
За допомогою хабара визволила з тюрми своїх сусідів Асю Акерс та її дочку Ларису. Потому переховувала їх у зруйнованих будинках, а пізніше дістала для них документи на українське прізвище й вивезла до брата в село, де вони й пережили окупацію.
Визнана Праведницею народів світу
31.05.1999.

Быченко Раиса и спасенный ею Андрик.

Быченко Раиса и спасенный ею Андрик.

Биченко Раїса й врятований нею Андрик
Переховувала в себе вдома Сару Кремер та її п'ятирічного сина Андрика. Дістала для них фальшиві документи, однак, вони все ж були заарештовані, Сару скарали на смерть. Хлопчика Раїса Биченко знайшла в тюрмі, за хабар добилася його звільнення. Андрик жив у Раїси до закінчення окупації.
Визнана Праведницею народів світу 24.10.1995.

Виржицька Галина
Постачала продуктами сім'ю Гуревич, яка ховалась на горищі багатоквартирного будинку. Пізніше, коли родина Гуревич опинилась у робочому таборі у Доманівці, посилала їм гроші, продукти, речі. Завдяки Галині троє із чотирьох членів родини Гуревич дожили до звільнення.
Визнана Праведницею народів світу 19.01.1995.

Кисленко (Колесник) Ольга
Мешкала у односельчанки Домни, яка вийшла заміж за одесита Давида Бінштейна. Після окупації приховувала у льоху їхнього сина Володимира, та піклувалась про нього до визволення.
Визнана Праведницею народів світу 13.03.2000.

Кобозєв Іван Олексійович
Одеський професор-офтальмолог у період окупації Одеси врятував єврейського хлопчика Мишу Бродського, який прожив у квартирі Івана Олексійовича до визволення міста.
Визнаний Праведником народів світу 25.04.2010.

Лешінгер Микола
Якось побачив колону євреїв, яку гнали вулицею, і хлопчика, який кинувся тікати геть від колони. Пролунав постріл, хлопчик впав поранений. Коли колона пройшла, Микола забрав хлопчика додому та ховав його до кінця окупації. Хлопчик розповів, що його звати Олександром Гілерманом.
Визнаний Праведником народів світу 30.12.2001.

Торогонская Полина справа и Виктория Вульфина
Поліна Торгонська (в одруженні Капутерко) з сімьєю носила їжу єврейській сім'ї Вульфіних у гетто, а потім, випадково зустрівши їх доньку Вікторію в селі Чубівка, де ховалися Вульфіни, що втекли з табору в Доманівці, ховали Вульфінів у своєму домі до звільнення.
Визнана Праведницею народів світу 26.05.1997 року.

Чистюхіна Неоніла й врятований нею Костянтин Ахіезер
Цілий рік ховала Костянтина Ахіезера у своїй квартирі, а потім, діставши для нього фальшивий паспорт, переправила до Котовська. Після війни Костянтин повернувся до Одеси та одружився зі своєю рятівницею.
Визнана Праведницею народів світу 02.07.2000.

Більше про людей Одеси дивіться тут.

Оцифровка пленки
Реклама альбомов 300
Реклама альбомов_2  300