NEXT_160-600_Музей кино

Завтра в Одесі стартує Міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT

Фото (архив) Евгения Волокина

Фото (архив) Евгения Волокина

4–5 жовтня в Одесі відбудеться традиційний, вже шостий Міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT. Прийматимуть кінофорум Український дитячий центр «Молода гвардія», Одеська кіностудія та мережа кінотеатрів «Планета Кіно».

– «Молода гвардія» – єдиний в Україні дитячий центр, кіноконцертний зал якого вміщує 1200 юних глядачів, – зазначає президент фестивалю Ольга Щербакова, – а це величезна, як зараз кажуть, «фокус-група», покликана оцінювати якість вітчизняного й зарубіжного дитячого кіно. Одеська кіностудія – найперша в Україні кінофабрика, яка вже 100 років є виробником кінострічок, а «Планета Кіно» – це фантастичне місце, де кіно та творчі зустрічі проходять у сучасних кінозалах в приємній атмосфері.

Стартує фестиваль 4 жовтня в кіноконцертному залі «Молодої гвардії» (початок – о 13:00). Там же 5 жовтня о 16:00 почнеться й підбиття підсумків дводенної роботи кінофоруму. А перегляди фестивальних стрічок відбудуться в «Планеті Кіно».

Ми із задоволення підтримуємо Міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT, – каже директор кінотеатрів «Планета Кіно» Ольга Малишко. – Адже вважаємо, що такі фестивалі дуже важливі й потрібні, вони розвивають в наших дітях любов до кіно, дають їм можливість з раннього дитинства долучитися до кіноіндустрії. А наявність незалежного дитячого журі – це змога навчитися оцінювати, визначатися із власною думкою й висловлювати її. Крім того, фестиваль – це завжди відкритий шлях для молодих режисерів і нових фільмів. Наша подяка організаторам, які дають можливість долучитись до такої прекрасної події!

А голова правління Одеської кіностудії Андрій Осіпов зазначає, що підтримка NEXTу для студії, де, власне, фестиваль і розпочинався, – вже добра традиція. І – відповідальна справа. Адже це і можливість побачити кращих, і долучити до кіно саме тих глядачів, чия реакція буде найкращим «лакмусовим папірцем».

Дитяче кіно створювати набагато важче, аніж доросле, – переконаний Андрій Осіпов. – Воно насамперед має бути абсолютно чесним, без зайвих припущень та умовностей, адже маленького глядача не обдуриш… Дитяче кіно – це підмурівок майбутнього, тож значення таких фестивалів, як NEXT, де дітей залучають не лише до переглядів, а й до серйозного вивчення кіносправи, справді важко переоцінити.

Два фестивальні дні обіцяють бути насиченими до краю. Як і на попередніх кінофорумах, кіно оцінюватимуть два склади журі – дитяче й доросле, представники якого визначать свого переможця.

Доросле журі очолює заслужений артист України, сценарист, режисер, продюсер Віктор Андрієнко. Разом з ним фахову оцінку стрічкам надаватимуть актор і телеведучий Василь Звєрєв; режисер Надія Рибакова (Одеса); помічник генерального продюсера анімаційної студії КАПІ, менеджер анімафільму «Петрик П'яточкін», випускник Краківської академії, сценарист та режисер Ілля Мкртчян (Київ); театральний режисер та актриса Надія Ільченко (Київ). У складі ж дитячого журі – дев'ятеро учнів кіношкіл з різних куточків України.

На жаль, вітчизняного дитячого кіноконтенту на разі не так багато, тож професійне кіно на фестивалі буде представлене стрічками виробництва Польщі, Болгарії, Австралії і, звісно, України.

Вже на відкритті форуму організатори покажуть ігровий короткометражний фільм Микити Буданцова «Непроста роль», створений на замовлення кінофестивалю NEXT. «Це стрічка про прагнення до мети і творче суперництво, дружбу й закоханість», – каже автор фільму, зйомки котрого відбулися торік в Одесі.

Родзинкою фестивалю обіцяє стати його «лінгвістична сторінка» (йдеться про фільм мовою оригіналу). Публіці покажуть стрічку «RED DOG: TRUE BLUE» про історію дружби хлопчика й собаки, створену австралійськими кінематографістами на основі реальних подій. А ще в програмі серед іншого – перегляд чотирьох серій анімаційного серіалу «Мишко та місячна Дзвінка».

Заявки ж на участь у секції «Діти – дітям. Аматорське кіно» надіслали юні режисери із Харкова, Маріуполя, Кропивницького, Одеси, Львова, Полтави, Хмельницького, Запоріжжя. Загалом в цьому конкурсі будуть змагатись 38 аматорських фільмів. На переможця – вперше в історії фестивалю – чекає грошова премія (5 тис. грн.). Кращих також відзначать призами та дипломами від організаторів. Заплановано й спеціальний показ: вже знаний проект «Жовтий автобус», створений у допомогу дітям-переселенцям й тим, що живуть в зоні Операції об'єднаних сил, презентує його керівник Яна Южаніна.

А ще, на шостому кінофестивалі NEXT (і це вже також традиція) дітей навчатимуть. Колись придумане фестивальне гасло «Розважаючи – розвивати» не втрачає своєї актуальності, тож і цього року головний меседж кінофоруму – освіта. Два фестивальні дні, окрім перегляду фільмів, будуть щільно заповнені майстер-класами та творчими зустрічами із професіоналами кіноіндустрії.

Діти зможуть засвоїти засади сторітеллінгу, акторської майстерності (зокрема, довідаються, чому вона важлива в роботі телеведучого), операторського мистецтва. А ще – ознайомляться із специфікою відеоблогінгу, зможуть «приміряти» на себе акторський грим. Словом – на два фестивальні дні отримають безлімітний доступ за лаштунки кіно. Окремий майстер-клас, але вже для дорослих – керівників кіношкіл України – буде присвячено формату web-серіалів, основам та особливостям створення контенту для діджітал-платформ.

А найкращі, найяскравіші моменти з історії фестивалю можна буде побачити на спеціально влаштованій «Фотосушці» – виставці робіт фотожурналіста Євгена Волокіна. До експозиції увійшли декілька десятків світлин, і автор каже, що відібрати їх було нелегко, бо кожний фестиваль – це маса подій, емоцій і вражень. Збагатити цю колекцію обов'язково має і шостий Міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT.