05.12.2023

Руйнування будинку Гавсевича в Одесі: обвинувальний акт скеровано до суду

В Одесі судитимуть власника пам'ятки архітектури та містобудування, відомої як особняк Гавсевича, а також керівника підприємства-підрядника. Їх звинувачують в руйнуванні будівлі.

Обвинувальний акт за фактом умисного знищення, руйнування та пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин (ч. 5 ст. 298 КК України) скеровано до суду. Про це повідомили сьогодні в Одеській обласній прокуратурі.

За даними слідства, власник будівлі спільно з підрядником, не маючи відповідного дозволу, провели будівельні роботи з демонтажу огороджувальних та тримальних конструкцій будівлі. Це призвело до руйнування об’єкту культурної спадщини, зокрема її конструктивних елементів та архітектурно-художніх елементів інтер’єру приміщень.

Мова йде про будівлю, яка знаходиться на території центрального історичного ареалу Одеси – на вул. Чорноморській, 1 (поруч із парком ім. Т.Г. Шевченка). Особняк збудований за проектом архітектора С. Гальперсона 120 років тому, 1903-го. 2007 року відповідно до наказу Міністерства культури та туризму України дім було визнано пам’яткою архітектури і містобудування місцевого значення та взято під охорону держави. Поколінням одеситів, з 1960 років, він був відомий як пологовий будинок № 6.

На початку 2000-х медичний заклад закрили, міська влада передала будівлю в оренду ТОВ "Міський андрологічний центр" під обіцянки створити тут сучасний медичний центр. Однак обіцянки виконані не були, особняк із власності міста перейшов у підпорядкування області, і протягом років занепадав, поступово руйнуючись.

Ймовірно, на нього очікувала досить не нова доля: власник занедбаної будівлі просто чекає, доки "саме впаде", а земельна ділянка під руїнами залишиться вільною (тут можна нагадати, приміром, про знаменитий "Масонський дім", колишню фабрику морозива на вулиці Старопортофранківській, чи численні руйнації на багатостраждальному Деволанівському узвозі).

Втім, у випадку з будинком Гавсевича все відбулося швидше й радикальніше. Вранці 30 червня будівельна техніка нібито для виконання "протиаварійних робіт" заїхала на територію, і за декілька годин пам'ятка була фактично зруйнована.

Мер Одеси Геннадій Труханов звернувся до правоохоронних органів з вимогою "не залишати без уваги це свавілля" та вдатись до дій, які "зупинять це беззаконня прямо в центрі міста". А голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер за декілька днів повідомив, що власника особняка – ТОВ "Універсал Дірект" – зобов'язали сплатити штраф у 170 тис. грн. та передати до профільного департаменту ОВА проекту відновлення будівлі (ці вимоги, за інформацією Олега Кіпера, було виконано до середини серпня).

В обласному управлінні поліції, коментуючи хід кримінального провадження, наприкінці вересня повідомили:

"Керівниця товариства, якому на праві приватної власності належить маєток, та директор компанії-підрядника, відповідно до отриманого дозволу Департаменту культури, повинні були виконати низку протиаварійних робіт у будівлі-пам’ятці архітектури та містобудування місцевого значення. Натомість у службових осіб виник спільний злочинний намір, спрямований на руйнування об’єкта. Всупереч науково-проєктній документації, у червні підрядник провів будівельні роботи з демонтажу огороджувальних та тримальних конструкцій будівлі. Зі свого боку директорка компанії-власника, усвідомлюючи протиправні дії спільника, не забезпечила утримання пам'ятки в належному стані та не вжила заходів щодо своєчасного проведення у ній ремонту, її захищення від пошкодження, руйнування або знищення".

За подібні дії законом передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Наразі прокуратурою вживаються заходи представницького характеру щодо зобов’язання власника відновити будівлю-пам'ятку.

Фото Одеської обласної прокуратури.

Інформагентство «Вікна-Одеса»

Оцифровка пленки
Реклама альбомов 300