Одеська авіаційна ескадрилья


На підставі наказу Начальника військ Червонопрапорного Ордену Трудового Червоного Прапору СРСР Західного Прикордонного округу КДБ СРСР генерал-лейтенанта В.Стуса та на виконання наказу Голови КДБ №0069 від 7.05.1986 року була сформована 24 окрема авіаційна ескадрилья, яка увійшла до складу 26-го прикордонного загону з місцем базування в м. Одесі.

До складу військової частини на час її створення входили управління; два загони літаків на Ан-24, Ан-26, (літак Ан-24 з постійним базуванням в аеропорту Жуляни м. Київ); дві ланки вертольотів на Мі-8; інженерно-авіаційна служба, техніко-експлуатаційна частина; рота аеродромно-технічного забезпечення, яка складалася з автомобільного взводу, взводу охорони та взводу зв’язку.

З моменту створення частини, основним її завданням було забезпечення надійної охорони державного кордону при взаємодії з сухопутними та морськими частинами Червонопрапорного Західного Прикордонного округу.

Разом з основними завданнями по охороні державного кордону, екіпажі літаків та вертольотів приймали участь в бойових діях, під час надання інтернаціональної допомоги народу республіки Афганістан. Льотчики у складі екіпажів відбували у відрядження терміном на 45-60 діб. За роки існування ескадрильї 72 військовослужбовців частини пройшли сувору школу Афганістану. За героїзм, професіоналізм та мужність, проявлені під час виконання своїх обов’язків, були нагороджені підполковник Помиткін А.Н. – двома орденами Червоного Прапору, майор Каліта М.В. – орденами Леніна, Червоної Зірки, бойовими медалями, майори Райков О.М., Мєдєнніков В.Г., Давидов Є.В., Наавгустов С.В. та капітан Охрімєнко А.М. стали кавалерами ордена Червоного Прапору. 12 офіцерів та прапорщиків були відзначенні орденами Червоної Зірки, а понад 40 військовослужбовців –
бойовими медалями СРСР та республіки Афганістан.

З набуттям незалежності України та початку створення національних Прикордонних військ, відбулась реорганізація штатної структури частини. На авіаескадрилью були покладенні додаткові важливі завдання з надання допомоги в обладнанні нових ділянок кордону. Польоти виконувались практично на всіх ділянках новостворених загонів на кордонах з Молдовою, Придністров’ям, Білорусією, Росією. Частина приймала активну участь в створенні авіаційних прикордонних частин в 1993 році в м. Луцьку та Харкові. У серпні 1994 року до складу частини було введено додатково два вертольоти Мі-8.

Після територіального розподілу державного кордону на напрями ПВУ (з 2003року ДПСУ), авіаескадрілья забезпечує охорону силами вертольотних ланок на ділянках Сімферопольського, Одеського, Ізмаїльського, Білгород-Дністровського, Котовського, Могилів-Подільського прикордонних загонів, загін літаків виконує завдання в масштабах повітряного простору України.

На сьогоднішній день на озброєнні Одеської авіаційної ескадрильї знаходяться: літаки АН -72(П), АН -26; вертольоти Мі – 8Т, Мі – 8МТ, Мі-9.

Командирами Одеської авіаційної ескадрильї в різні роки були:

1989-1997 рр. – полковник Гарєєв Шаміль Хасанович;

1997-2000 рр. – полковник Івашин Миколай Миколайович;

2000-2004 рр. – полковник Мацеилецький Іван Іванович;

2004-2008 рр. – полковник Чех Юрій Миколайович;

З 2008 частиною командує підполковник Забродоцький Артем Олександрович.

Реклама альбомов 300