Виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори»

Вул. Дача Ковалевського, 150, Меморіал героїчної оборони Одеси (філія Одеського історико-краєзнавчого музею)
048-746-72-29, 048-726-26-08

На виставці представлені матеріали про життя тридцяти колишніх українських в'язнів, які у період Другої світової перебували у концтаборах Третього Рейху.

В основу цього науково-просвітницького проекту покладено матеріали, надані та опрацьовані Центром досліджень визвольного руху, Меморіальним комплексом Національний музей історії України у Другій світовій війні, Музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», Галузевим державним архівом СБУ.

На 21 банері представлені матеріали про життя тридцяти колишніх українських в'язнів, які у період Другої світової перебували у концтаборах Третього Рейху.

Вихідці з України - полонені червоноармійці, примусові робітники, учасники визвольного руху, духовенство, жінки й навіть діти - були в Аушвіці, Бухенвальді, Дахау, Равенсбрюку і в інших концтаборах нацистської Німеччини. За колючим дротом опинялися й інші мешканці України: євреї, кримські татари, роми. І кожній із цих спільнот нацизм готував свою долю. Але вони ніби розчинилися в морі інших національних груп: «росіян» (громадян СРСР), «поляків», «угорців», «румунів». Україна тоді не була незалежною, тому ми й досі не знаємо, скільки наших співвітчизників пройшли нацистські «млини смерті».

Багато з них не примирилися з рабством. Вони формували мережі взаємодопомоги та підпільні організації, наважувалися на втечі, бунти й повстання, готові були пройти пішки тисячі кілометрів, аби повернутися на Батьківщину.

У матеріалах виставки є історії людей, яких «батьківщина» не приймала. Колишні в’язні нацизму в Радянському Союзі мусили пройти через доволі принизливу процедуру державної перевірки у фільтраційних таборах НКВС. За тими, хто пройшов полон, ще довго після війни зберігалися підозри.

Українці не тільки страждали; вояки від солдата до генерала, вони були серед визволителів Аушвіца – найбільшого табору, який став уособленням кривавої системи концентраційних таборів СС.

Всі вони, від очільників національно-визвольного руху, представників української творчої еліти і до звичайних людей, зробили свій жертовний внесок у боротьбу проти «коричневої пошесті». Тому відкриття виставки приурочене до 74-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Експонування по 30 травня 2019 р., щоденно, з 10.00 до 17.00, вихідні дні – понеділок, п'ятниця.
Все анонсы