Білгород-Дністровський прикордонний загін


Білгород-Дністровський прикордонний загін веде свою історію від частин прославленої 51-ї Перекопської стрілецької дивізії, яка в грудні 1920 року після розгрому Врангеля була направлена з Криму до берегів Дністра.

У 1939 році управління 25 прикордонного загону розміщувалось в місті Тираспіль. З 29 червня 1940 року управління прикордонного загону було передислоковане до міста Кагул. 20 прикордонних застав і 4 прикордонних комендатури взяли під охорону ділянку кордону по річці Прут від м. Леово до с. Джуржулешти.

Бойові дії на ділянці прикордонного загону розпочалися о 4 години 22 червня 1941 року. Особливо важкі бої велись протягом перших двох днів війни, майже без підтримки частин Червоної армії. Тільки з 2 червня 1941 року 25-й Кагульський прикордонний загін, згідно наказу начальника військ НКВС Південного фронту, був виведений з боїв та приступив до виконання завдань по охороні тилу діючої армії.

25-й прикордонний полк приймав участь в боях на Кавказі, за Моздок, Армавір, Ростов, Херсон, Миколаїв, Одесу та Аккерман (нині - Білгород-Дністровський).

За особливо успішні бої на Дністрі отримав найменування Нижньо-Дністровський.

Свій славний бойовий шлях 25-й прикордонний полк закінчив в Австрії, пройшовши з боями Румунію, Болгарію, Югославію та Угорщину.

4 травня 1992 року, в зв’язку з загостренням політичної і соціальної обстановки в Республіці Молдова та виникненням необхідності збереження цілісності і недоторканості державного кордону України наказом Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону України – командувача Прикордонними військами України генерал-полковника В.О. Губенко, в селищі Березине Тарутинського району Одеської області було сформовано Березинський прикордонний загін (до 1998 року – загін прикордонного контролю). Для становлення нового підрозділу першим командуванням військової частини були призначені досвідчені офіцери, які майже всі пройшли через горнило афганської війни. Начальником новоствореного прикордонного загону був призначений полковник Гурський Микола Миколайович.

На той час до складу прикордонного загону входило 16 застав прикордонного контролю та 3 комендатури з резервною заставою кожна. Підрозділи несли службу на ділянці протяжністю 352 кілометри.

Нелегким був період становлення. Деякі підрозділи розміщувались просто неба в звичайнісіньких наметах, а решта – в старих, подекуди в напівзруйнованих будівлях. Не дивлячись на це, особовий склад гідно виконував завдання з охорони державного кордону України.

Характер оперативно-пошукових дій та службово-бойової діяльності прикордонного загону в ті роки визначався виходячи з становища, яке склалось в прикордонні у зв’язку з Придністровською проблемою. Основним завданням прикордонників було не допустити провезення зброї та прориву бандитських формувань на територію України.

З 20 листопада 1992 року, спільно з органами МВС прикордонних районів, новоствореним прикордонним загоном проводились оперативно-пошукові дії, в зв’язку з активізацією злочинних груп на ділянці відповідальності. Операції, які проводились в той час, здійснювались виходячи з обстановки в прикордонні спільно з органами СБУ та МВС.

3 листопада 1999 року на честь 8-ої річниці Прикордонних військ України загону було вручено Бойовий Прапор. Наступного 2000 року розпорядженням Голови Одеської облдержадміністрації прикордонному загону, як кращій військовій частині серед військ Південного напряму, було вручено перехідний прапор. 2 листопада 2001 року прикордонному загону розпорядженням Голови Одеської облдержадміністрації було повторно вручено перехідний прапор.

У 2004 році управління загону та підрозділи забезпечення для більш ефективного управління оперативно-службовою діяльністю підрозділів були переміщені до м. Білгород-Дністровський. З того часу Березинський прикордонний загін змінив свою назву на Білгород-Дністровський прикордонний загін. На сьогодні персонал прикордонного загону охороняє державний кордон з Республікою Молдова загальною протяжністю – 422,9 км., по морському узбережжю Чорного моря – 79 км., сухопутна ділянка складає 278,6 км., річкова – 63,1 км., озерна – 2,2 км. Пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів та вантажів здійснюється через 9 пунктів пропуску. У своєму складі має 9 відділів прикордонної служби та підрозділів забезпечення.

З моменту проголошення незалежності начальниками прикордонного загону були:

1992-1995 р.р. – Гурський Микола Миколайович;

1995-1998 р.р. – Шитманюк Володимир Васильович;

1998-2001 р.р. – Галанюк Яків Сергійович;

2001-2003 р.р. – Щир Віктор Дмитрович;

2003-2005 р.р. – Крам Петро Іванович;

2005-2007 р.р. – Гресько Юрій Петрович;

2007-2009 р.р. – Дідик Олександр Кирилович.

З 2009 року Білгород-Дністровський прикордонний загін очолює полковник Анатолій Олександрович Садовчук.

Реклама альбомов 300