Начувайтеся, зухвалі браконьєри!


У середенi березня прикордонники Одеського загону морської охорони вкотре виявили та затримали браконьєрів. Проте, як би прикро це не було, але цього разу незаконний вилов риби здійснювали вже не іноземці, а наші співвітчизники.

Екіпаж катеру морської охорони «Одеса» затримав порушників у 18 кілометрах від берега, на траверзі межі Одеської та Миколаївської областей. На борту мотофелюги знаходилися шість чоловік і 76 кілограмів риби осетрових порід що занесені до Червоної книги, та 12 сіток для вилову камбали.

Командир катера морської охорони «Одеса» капітан-лейтенант Андрій МАКЄЄВ:
«Під час перевірки даного судна, виявилося, що у екіпажа відсутні документи на рибний промисел, а у кількох його членів – й документи, що посвідчують особу. Окрім цього, вже в ході поглибленого огляду у схованці ми виявили 5 мішків з рибою осетрових порід. В результаті, було прийнято рішення затримати мотофелюгу та конвоювати її до Одеського порту. Поки конвоювали, ще й довелося вахту біля риби виставити, адже ми вже знали з ким маємо справу, оскільки затримуємо це судно і екіпаж вже не вперше».

Інспектор відділу оперативної роботи головного управління рибоохорони України Володимир МОСКОВКА:
«Серед виявленої риби, одна має розрізаний живіт, адже, напевне, була всередині з ікрою. Проте, ікри на борту не знайшли – вочевидь браконьєри встигли викинути її у воду, адже добре знають, що за незаконний видобуток ікри покарання збільшується в десятки разів. Але їм не уникнути відповідальності, оскільки складені нами відповідні матеріали будуть передані до одеського обласного управління рибоохорони з подальшим опрацюванням та передачею в прокуратуру для порушення кримінальної справи за фактом. Державі нанесено збитків, які сягають десятків тисяч гривень. Але оцінювати його можна не лише у гривневому еквіваленті, адже на превеликий жаль риби осетрових порід, прикладом, в Азовському морі вже практично не залишилося і майже подібний стан справ зараз й у Чорному морі».

Начальник відділу морської охорони Південного регіонального управління Держприкордонслужби капітан І рангу Сергій ШЕВЧУК:
«Охорона живих біоресурсів є одним з пріоритетних завдань, що покладаються на підрозділи морської охорони. І виходячи з досвіду минулих років, найближчим часом ми очікуємо активізації браконьєрської діяльності, як в економічній зоні так і в територіальному морі.
Зараз згадується резонансне затримання в квітні минулого року турецьких шхун. Тоді екіпажем Корабля «Павло Державін» за браконьєрський вилов біоресурсів в нашій економічній зоні було затримано одразу дві шхуни. Вже й цього року, кілька тижнів тому корабель Севастопольського загону морської охорони «Миколаїв» затримав турецьку шхуну за спробу подібної незаконної діяльності. Чому ж саме цей, весняний період є таким привабливим для браконьєрів? Справа в тому, що з початком потепління такі цінні породи риби, як камбала калкан піднімаються до 80-50-метрових глибин для нересту. Це саме ті глибини, які і знаходяться у виключній морській економічній зоні України. Тому і є вони таким жаданим місцем незаконного промислу для іноземних браконьєрів. Ну а стосовно осетрових, то в них так само період нересту припадає саме на весну».

Отже, період нересту спричиняє міграційні процеси у риб, а разом з тим і активізацію браконьєрів. У зв’язку з цим підрозділи морської охорони приведені до повної готовності. В Південному регіональному управлінні розробляються певні цільові операції, що направлені на протидію браконьєрській діяльності.»

Матеріали затримання браконьєрів будуть передані до природоохоронної прокуратури, тому цього разу порушникам, напевне, вже не уникнути карної відповідальності.

Справа в тому, що лише тільки екіпаж катера «Одеса» вже втретє (!) затримує саме цю сумнозвісну мотофелюгу й саме цих людей. Минулого разу ці браконьєри вчинили втечу від прикордонників, під час якої їм вдалося позбавитися незаконно виловленої риби. А тікали так стрімголов, що мотофелюгу аж на берег викинуло!

Я бачив зухвалість цих браконьєрів особисто. Бачив її не в діях, а в їхніх очах. Їм було зовсім байдуже з приводу того, що сталося. Ані ми, ані численні представники рибоохорони і преси так і не змогли «розхитати» у їхніх головах ті ділянки мозку, які відповідають за совість. Жоден з них не захотів дати хоч би які коментарі з приводу своїх дій. А коли побачили, що я їх фотографую – відразу ж відверталися та закривали обличчя. Невже засоромилися? Чому не було соромно, коли браконьєрили та наживо різали рибі живіт?

Усі осетри, які були виявлені на судні (крім одного) ще не досягли того віку, коли підуть на нерест. Та і той, що був з ікрою, носив її у собі вперше за життя.

Рибу, яка жодного разу не ходила на нерест, зазвичай відпускають – це є одним з неписаних правил рибалок. Браконьєри ж цим правилом нехтують.

Словом, ми, прикордонники, виявляємо, ловимо таких порушників, готуємо всі належні матеріали, передаємо їх до відповідних органів, а далі… …А далі, ці ж браконьєри знову беруться за свою «чорну» справу. Що це – недосконалість українського правосуддя, чи, можливо, непохитний статус тих можновладців, які, вибачте, протежують браконьєрство? Невже можливість постійно мати на столі шматок осетрини настільки затуманює розум? Чи то кошти від незаконного вилову так ваблять?

Замість постскриптуму до цієї публікації приведу те, що почув від командира Одеського загону морської охорони капітана І рангу Дмитра ДУКОВА: «Рік тому біля цього ж причалу під арештом стояла турецька браконьєрська шхуна. Тоді порушників було суворо покарано, а ми всі відчували гордість за виконану роботу. Сьогодні ж, коли тут стоїть українська фелюга, а поруч сидять наші співвітчизники, відверто кажучи, особливого задоволення від того, чим ми займаємось, не відчувається. Більше, все ж таки розпач і сором від того, що бачимо.

Олександр ЯКОВЕНКО,
фото автора.

Реклама альбомов 300